supercharger_tlo

Zrzut-ekranu-2015-05-30-o-03.22.43

Stacje Supercharger rozmieszczone są w strategicznych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Zazwyczaj są one umiejscowione w pobliżu restauracji, centrów handlowych i hot spotów WiFi. Stacja Supercharger umożliwia naładowanie akumulatora w kilkadziesiąt minut bez dodatkowych opłat.

Aktualnie na całym świecie znajduje się 685 stacji ładowania Supercharger oraz aż 4.201 stanowisk ładowania (stan na 18.08.2016r.). Te liczby robią wrażenie, prawda? Pamiętaj, że korzystanie z Supercharger zawsze pozostanie darmowe.

Wystarczą trzy proste kroki, by naładować swój elektryczny samochód Tesli.

 

super_1tyt

Zrzut ekranu 2015-05-30 o 03.27.51

1. Znajdź stację ładowania Supercharger na mapie, na 17′ ekranie Modelu S lub Modelu X i dojedź do miejsca docelowego.

2. Podłącz ładowarkę do gniazda i udaj się na kawę lub na zakupy podczas gdy akumulator będzie się ładował.

3. Sprawdzaj na bieżąco aktualny stan naładowania akumulatora w aplikacji na swoim smartfonie.

super_2tyt

Najwięcej stacji Supercharger znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prawie dwukrotnie mniej jest ich Europie a zaledwie kilkadziesiąt na ternie Azji. Tesla ma jednak ambitne plany inwestycyjne na najbliższe lata i zamierza zwiększyć liczbę stacji ładowania kilkukrotnie.

Mapy z położenie stacji Supercharger w USA, Europie i Azji znajdziecie na oficjalnej stronie producenta.

super_3tyt

Oficjalne plany Tesli co do budowy stacji Supercharger na terenie naszego kraju zakładały, że do końca 2015 roku powstanie u nas 5 szybkich ładowarek. Niestety ten plan zupełnie się nie powiódł i do 31 grudnia nie otwarto nawet jednej stacji ładowania w Polsce.

Pierwotnie zakładano, że pierwsza z nich powstanie w Poznaniu, tuż obok City Park Hotel & Residence, przy ul. Wyspiańskiego 26A. Obecnie nie znamy powodu zawieszenia prac i być może lokalizacja ta będzie oddana do użytku jako “Destination Charging“. Okazało się jednak, że dzięki rozpoczętej kilka miesięcy temu współpracy Orlenu z Teslą, pierwszą, szybką ładowarkę otwarto na trasie pomiędzy Wrocławiem a Legnicą. Druga, w okolicy Katowic, jest obecnie w budowie.

Według planów do końca 2016 roku powstać ma 7 stacji Supercharger w Polsce. Pozostałe mają być zlokalizowane niedaleko Trójmiasta, Łodzi, Białegostoku i Rzeszowa. Dziwi brak planów wobec stołecznego miasta Warszawy, ale być może Tesla nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jedno może być pewne, stacje Supercharger mają służyć w większym stopniu podróżnym niż Polakom, których egzemplarze Modelu S możemy liczyć maksymalnie w kilkudziesięciu sztukach.

Aktualnie zaplanowane oraz budowane stacji Supercharger w naszym kraju możecie zobaczyć na naszej interaktywnej mapie punktów ładowania.

super_4tyt

czas ładowaniaŁadowanie akumulatora samochodowego Tesli możemy porównać do nalewania wody do szklanki. Gdy zbliżamy się do końca, zmniejszamy intensywność strumienia. Tak samo działa ładowanie akumulatora, gdzie po przekroczeniu poziomu 80% naładowania następuje powolne doładowywanie baterii.

80% naładowania akumulatora 90 kWh trwa 40 minut, natomiast ostatnie 20% aż 35 minut (bazując na ładowaniu Supercharger).

Używanie Supercharger jest banalnie proste, tak samo jak korzystanie z domowej ładowarki (Wall Connector). Wystarczy podłączyć ładowarkę i po 30 minutach auto jest gotowe do dalszej jazdy, która wystarczy na dotarcie do celu lub kolejnej stacji Supercharger. Każdy nowy Model S i Model X posiadają opcję szybkiego ładowania Supercherger.