hyperloop_page

Hyperloop to koncepcyjny system szybkiego transportu, zaprojektowany przez Elona Muska. Głównym założeniem projektu są poruszające się na tzw. poduszce powietrznej kapsuły, które z zawrotną szybkością przemieszczają się wewnątrz rur o obniżonym ciśnieniu. Zarys koncepcji został upubliczniony światu w sierpniu 2013 roku, która zawierała stworzenie trasy pomiędzy Los Angeles a San Francisco.

Wstępne analizy wykazały, że trasę tą (560 km) będzie można pokonać w zaledwie 35 minut. Średnia prędkość ma wynieść 970 km/h, a maksymalnie kapsuły mają poruszać się nawet 1200 km/h.

Technologia Hyperloop została upubliczniona na zasadzie open-source przez SpaceX i Elona Muska. Dzięki temu powstało kilka niezależnych firm, które starają się przeprowadzać badania i testy transportu przyszłości. Rozwojem technologii zainteresowały się również grupy studentów z najważniejszych uczelni wyższych z całego świata.

Budowa pełnowymiarowego prototypu toru o długości 8 km ma się rozpocząć jeszcze w 2016 roku. W maju przeprowadzono pierwsze udane próby na testowym torze zbudowanym na pustyni w Nevadzie, w USA.